Technologie "DTD” se odlišuje od ostatních CD-R , DVD-R/+R především v záznamové vrstvě. Původní organická je u "DTD” nahrazena anorganickými keramicko-kovovými materiály, které lépe chrání data před vlivy prostředí. Nedochází tak k přirozenému stárnutí záznamové vrstvy, jako u předešlých organických disků.
Standardně používané materiály pro záznamovou vrstvu CD-R jsou zejména organické látky ze skupin "cyanine” a "phtalocyanine”. Nevýhodou organických látek ze skupiny cyanine je jejich krystalická struktura pohlcující vlhkost a změna vlastností v čase způsobená denním světlem.
Obecně řečeno, vypálený záznam na CD-R i na DVD-R/+R je ve formě "pitů” což jsou vypálené značky o různých délkách (například u CD-R se jedná o délky od 3T až po 11T takže vypálené značky mají celkem 9 různých délek a mezery mají také 9 různých délek, u DVD-R/+R je navíc ještě délka 14T).
Po vypálení záznamu do organické záznamové vrstvy ze skupiny cyanine dochází ke změně velikosti krystalů záznamové vrstvy vlivem vlhkosti, a tím ke změně velikosti vypálených pitů v takové míře, že čtecí mechanika přestává být časem schopna rozlišovat velikosti jednotlivých pitů a tím dochází k následné nečitelnosti disku.
Současné přizpůsobování záznamové vrstvy na bázi cyanine požadavkům na vysoké zápisové rychlosti, vede ke zvýšení citlivosti na světlo a tím k nestabilitě dat v čase.
K tomu všemu je zde potřeba ještě zmínit problematiku koroze vrstvy "reflektoru“. Na trhu je dostupných několik výrobků jak CD-R tak DVD-R/+R "pro archivaci dat“, kde je nejčastěji standardně použitý materiál reflektoru - čisté stříbro, nahrazen zlatem. Nesmíme ale zapomínat na to, že všechny tyto výrobky "pro archivaci dat“ mají odstraněn pouze problém koroze reflektoru a výrobci těchto optických disků již dále nezmiňují skutečnost použití standardních organických materiálů pro záznamovou vrstvu.
Záznamové vrstvy standardních DVD-R/+R mají všechny výše zmíněné nedostatky a tím mají problémy s čitelností v časovém horizontu 2 až 10 roků.
Výše uvedené skutečnosti vedly k vývoji DVD+R "recordable” DATA TRESOR DISC optického disku se záznamovou vrstvou na základě kovů a polokovů. Vlastnosti použitých anorganických materiálů, spolu s technologií vícepozičního plasmového naprašování, zajišťují neměnnou velikost pitů vypáleného záznamu v čase za současného odstranění problému koroze reflektoru. Vypálené "pity“ digitálního záznamu tvoří permanentní záznam, který není možné vymazat a ani přepsat jako je tomu například u technologií optických disků RW (rewritable). "DTD” nepotřebuje provádění periodické kontroly stavu záznamu vypálených dat a tím jsou počáteční zvýšené náklady na pořízení disku, způsobené nákladnou technologií vícepozičního plasmového naprašování, rychle zpět. Tím že není nutno archivovaný záznam přepalovat na další a další kusy standardních recordable disků odpadá také likvidace odpadu ve formě špatně čitelných disků, které bylo nutno nahradit.
Hlavní přednosti
Na výrobní lince jsou na dvou vstřikovacích lisech současně vyrobeny dvě poloviny disku o průměru 120 mm a síle 0,6mm z opticky čistého polykarbonátu (plastu), kde první (Layer0) obsahuje vylisovanou "U” drážku (groove) ve spirále od středu k vnějšímu okraji pomocí lisovacího nástroje - matrice (stamper). Druhá (Layer1 - dummy) má funkci krycí a ochrannou proti mechanickému poškození záznamové vrstvy finálního výrobku.
Tvar a velikost "U” drážky je dlouhodobým vývojem přesně stanovena a v průběhu výroby je měřena s přesností na 0,1nm přístrojem AFM (Atomic Force Microscope). Do této drážky je oproti standardnímu rotačně odstředivému nanášení organické světlocitlivé vrstvy, známé z výroby DVD+R, nanášena ve speciálním zařízení skupina vrstev z přesně vybraných prvků splňující ta nejpřísnější kritéria odolnosti a imunitě vůči světlu, UV záření, radiaci, vlhku, magnetismu a dalších vlivů okolního prostředí. Tyto vrstvy (ochranné, zápisové a reflexní) jsou nanášeny celkem v devíti vakuových komorách technologií plazmového naprašování v plynné ochranné atmosféře, čímž je zaručena absolutní homogenita (vyrovnanost) vrstev. Proces nanášení je pravidelně kontrolován přesným optickým měřením na zařízení Elipsometer s přesností na 0,01nm.
Po metalizačním procesu jsou obě poloviny "DTD” slepeny speciálně vyvinutým lepidlem s maximální odolností vůči výše uvedeným vlivům a finální výrobek prochází konečnou optickou kontrolou. Zde jsou vyřazeny výrobky nesplňující kvalitu podle norem ECMA (European Computer Manufacturers Association). To jsou např. stanovené limity chyb ve vrstvách a kvalitativní podmínky ostatních opticko-mechanických vlastností.